Anpol

To więcej niż projekt, to więcej niż kreatywna wizja. To Anpol

ul. Szucha 16 lok. 25, 00-582 Warszawa

Top
Image Alt

Anpol

Często jest planowany z wyprzedzeniem, a niekiedy zdarza się, że staje się z dnia na dzień palącą koniecznością. Jednak bez względu na to, w jakich okolicznościach zawitał w nasze progi – pewne jest jedno – remont na pewno na jakiś czas zdezorganizuje naszą rutynę i będzie wymagał zaangażowania w takich kwestiach jak dobór odpowiednich płytek do łazienki, wyburzenie ścianki działowej czy zakup odpowiednich materiałów do klejenia, gipsowania, tynkowania i malowania. Warto więc w takiej sytuacji skorzystać z pomocy z fachowców i zatrudnić wykonawcę, który zajmie się realizacją naszych planów.

Jak wybrać dobrego wykonawcę prac remontowych?

Inwestor, który nie jest zorientowany w branży budowlanej, bardzo często kieruje się niską ceną oferowanych usług remontowych. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zaniżone stawki z reguły przekładają się na niską jakość, a przecież inwestując w nową łazienkę czy kuchnię nie chcemy, aby po kilku tygodniach płytki zaczęły się odklejać, a instalacja wodno-kanalizacyjna przeciekać. W dodatku może się zdarzyć tak, że osoba z mniejszym doświadczeniem i wiedzą, która podaje się za taniego fachowca, po prostu wykona prace niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, tłumacząc się tym, że inaczej się nie da. Niestety, takie sytuacje zdarzają się dość często, dlatego do wyboru wykonawcy remontu należy podejść z odpowiednim przygotowaniem. Bardzo ważny jest kontakt osobisty oraz rozmowa wstępna dotycząca tego, w jaki sposób prace zostaną przeprowadzone – musimy bowiem zorientować się, czy to, co proponuje dany fachowiec spełni nasze oczekiwania. Dzięki takiej rozmowie również wykonawca może dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się mierzyć. Ułatwi to m.in. przygotowanie ewentualnej wyceny. Oczywiście zawsze warto też przejrzeć opinie w Internecie czy zapytać o zdanie te osoby, które już korzystały z usług tej konkretnej firmy. Nie bez znaczenia jest też umowa, w której zapisane zostaną wszystkie najważniejsze kwestie, a w sytuacjach, kiedy nasz tani fachowiec nie kwapi się do jej przygotowania i podpisania, za to od razu przechodzi do pytania o zaliczkę, z pewnością powinna się nam zapalić ostrzegawcza lampka.

Jakie zadania możemy zlecić wykonawcy?

Tak naprawdę dobry i doświadczony fachowiec od lat zajmujący się remontami jest w stanie zrealizować bardzo szerokie spektrum zadań, nawet jeżeli założenia projektu kuchni, łazienki, salonu czy każdego innego pomieszczenia wydaje się być sporym wyzwaniem. Jednak, aby całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, Inwestor powinien również odpowiednio przygotować się do jego przeprowadzenia – bez względu na to, czy w obszarze zainteresowania jest jedynie przebudowa pojedynczego pomieszczenia czy generalny remont całego obiektu. Przede wszystkim kluczowe będą jasne wytyczne, którymi wykonawca będzie mógł się kierować. Dzięki temu unikniemy rozczarowań związanych z tym, że na przykład płytki na jednej ze ścian w łazience zostały ułożone w orientacji pionowej, kiedy od samego początku wyobrażaliśmy sobie je w poziomie. Wykonawca, mimo całego swojego doświadczenia, nie posiada magicznych zdolności czytania myśli i bez jasnej informacji od Zleceniodawcy po prostu nie jest w stanie przewidzieć niektórych kwestii.

Jak postępować, aby współpraca z wykonawcą prac remontowych była udana?

Każdy wykonawca remontów, który przez lata wypracował sobie dobrą renomę, doskonale zna się na tym, co robi. To fakt bezdyskusyjny, dlatego Inwestor, który nadmiernie angażuje się w to, w jaki sposób przeprowadzane są kolejne etapy prac, próbuje negować metody działania lub narzuca rozwiązania niekoniecznie poparte logiką, bywa sporym utrapieniem. Dlatego decydując się na skorzystanie z pomocy sprawdzonego i cenionego na rynku fachowca musimy pamiętać o tym, aby mu po prostu nie przeszkadzać. Oczywiście komunikowanie potrzeb i oczekiwań w trakcie trwania remontu jest niezwykle ważne, tak jak i kontrolowanie postępów czy wydatków, jednak kwestie techniczne pozostawmy ekspertom. Dzięki temu współpraca z wykonawcą będzie udana i wolna od negatywnych emocji.