Anpol

To więcej niż projekt, to więcej niż kreatywna wizja. To Anpol

ul. Szucha 16 lok. 25, 00-582 Warszawa

Top
Image Alt

Anpol

Podczas remontu lub przygotowywania nowego budynku do użytku wykorzystywane są bardzo różne materiały budowlane. Gładź gipsowa z pewnością należy do tych, po które sięgamy najczęściej, pozwala bowiem na nadanie ścianom pożądanej gładkości i monolitycznego wyglądu. Jej położenie wymaga jednak wiedzy i doświadczenia, a błędy wykonawcze mogą skutkować pojawieniem się na powierzchni widocznych gołym okiem, nieestetycznych pęknięć, a nawet wykruszaniem się i odpadaniem fragmentów gładzi od ściany.

Czy można użyć gładzi bezpośrednio na cegłę lub gazobeton?

To pytanie dość często zadają sobie osoby, które sporadycznie wykonują drobne prace budowlano-remontowe i nie posiadają dobrego rozeznania we właściwościach poszczególnych materiałów budowlanych. Perspektywa pominięcia etapu tynkowania ścian i położenia gładzi bezpośrednio na cegłę lub gazobeton jest dość kusząca, ponieważ teoretycznie oznacza szybsze ukończenie prac. W rzeczywistości jednak jest po prostu chybioną decyzją, ponieważ brak odpowiedniego podkładu przejmującego naprężenia skutkować będzie pojawianiem się mniejszych i większych pęknięć widocznych na powierzchni ścian. Ponadto ściany z cegły czy gazobetonu z reguły posiadają wiele nierówności, które jest w stanie zniwelować jedynie warstwa tynku, a nie dwumilimetrowe pokrycie z gładzi i właśnie dlatego na cegłę lub gazobeton tej opcji po prostu się nie stosuje.

Co na ściany z surowego betonu lub keramzytobetonu?

Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku budynków z tak zwanej wielkiej płyty. Producenci dopuszczają położenie gładzi bezpośrednio na ściany z betonu lub keramzytobetonu, ponieważ w przeciwieństwie do wspomnianej już cegły są to powierzchnie o znacznie wyższej odporności na odkształcenia. Mimo to również w tym przypadku należy zastosować dodatkowe środki minimalizujące ryzyko powstawania pęknięć i odpadania gładzi, na przykład specjalne siatki wzmacniające łączenia i naroża. Niezbędne jest też użycie specjalnych, wnikających głęboko w strukturę betonu gruntów, których zadaniem jest ograniczenie absorpcji wilgoci z otoczenia.